Медицинские справочники серии «Библиотека «Здоровье Украины» Медицинские справочники серии «Библиотека «Здоровье Украины» Контакт Карта сайта
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Дитячий пульмонолог

Довідник з дитячої пульмонології

Ателектаз легень

Ателектаз легень у новонароджених – це нерозправлення або неповне розправлення легенів після другої доби життя дитини.

Етіологія і патогенез

У здорових доношених новонароджених легені розправляються після перших вдихів, а у недоношених новонароджених цей процес може затягнутися до 2-7 діб.
Розрізняють первинні та вторинні ателектази.

Первинні розсіяні ателектази (фізіологічні), виникають у незрілих та недоношених дітей і обумовлені сповільненим розправленням легень, незрілістю сурфактанту і слабким розгалудженням судинної сітки. Розсіяні первинні ателектази не супроводжуються дихальною недостатністю.
Вторині ателектази виникають при спаданні легень після їх первинного розправлення.

Вторинні ателактази бувають:
- субсегментарні;
- сегментарні;
- дольові;
- тотальні.

Найчастіше виникають після аспірації чужорідних мас (навколоплідних вод, меконію, молока, вмісту шлунка); виникають при пневмонії, трахеїті, ендобронхіті у зв’язку з обтурацією повітроносних шляхів мокротинням; при інтубації трахеї та після видалення інтубаційної трубки. За наявності патологічних утворень у грудній клітці, таких як діафрагмальна грижа, кардіомегалія, вроджені вади серця, пухлини.

Клініка

Клініка залежить від розмірів ателектазу, а також від ступеня зрілості та доношенності дітей. Провідним є синдром дихальної недостатності.
Розсіяні (фізіологічні) ателактази у недоношених дітей протікають із мінімальними клінічними проявами, характеризуються ослабленням дихання, крепітацією на глибині вдоху, періоральним ціанозом.
Стан, при якому розсіяні ателектази супроводжуються дихальною недостатністю, називаєтся синдромом дисемінованих ателектазів й спостерігається у дуже незрілих новонароджених.
При синдромі дисемінованих ателектазів спостерігається дихальна недостатність середньої тяжкості, рідше – тяжка. Характерні ціаноз, «мозаїчність» при перкусії грудної клітки, крепітація та дрібнопухирчасті хрипи, розширення меж відносної серцевої тупості; відсутня асиметрія грудної клітки, перкуторної та аускультативної картини. При тяжкій дихальній недостатності у дуже незрілих дітей спостерігається апное і швидке погіршення стану з несприятливим закінченням.
При обширних ателектазах у результаті аспірації дихальна недостатність виражена значно, виявляються асиметрія грудної клітки, вкорочення перкуторного звуку над ателектазом, ослаблення дихання у цій області, крепітація, зміщення серцевої тупості у бік ателектазу, тахікардія, ціаноз.

Діагностика

На рентгенограмі органів грудної клітки розсіяні або фізіологічні ателектази створюють картину «мозаїчної» легені: ділянки апневматозу чергуються з ділянками з нормальною або навіть підвищеною пневматизацією.
Великі ателектази рентгенологічно визначаються у вигляді трикутних або неправильної форми тіней, на тлі яких не видно легеневого малюнка. Органи середостіння зсунуті у бік ураження.

Лікування

При ателектазах внаслідок аспірації або обтурації (наприклад, гнійним мокротинням) необхідна інтубація і санація трахеобронхіального дерева у дренажних положеннях з вібраційним масажем. При масивних ателектазах переходять до ШВЛ. Проводять корекцію метаболічних порушень.
При загрозі розвитку пневмонії показана антибактеріальна терапія.

Прогноз

Залежить від розмірів ателектазу, строків розправлення легень, гестаційного віку новонародженого.

Посібник «Внутрішні хвороби. Підручник, заснований на принципах доказової медицини 2018/19»
Практикум врача

Клинический опыт

Справочники Полезное Информация

Гастроэнтеролог

Эндокринолог

Педиатр

Семейный врач

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизиатр

Гинеколог

Детский эндокринолог

Офтальмолог

Лабораторные тесты

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Участковый педиатр

Кардиолог

Травматолог

Аллерголог

Неотложные состояния

Детский гастроэнтеролог

Детский инфекционист

Иммунолог

Антимикробная терапия

Суточное мониторирование ЭКГ

Хирург

Психиатр

Детский пульмонолог

Инфекционист

Стоматолог

Уролог

Клинический опыт

Референтные нормы анализов

Лекарственные средства

Анкета читателя

О нас

Приобрести справочник

Реклама в справочниках

Новые проекты

Контакт

Сайт для врачей и медработников
Условия использования