Медицинские справочники серии «Библиотека «Здоровье Украины» Медицинские справочники серии «Библиотека «Здоровье Украины» Контакт Карта сайта
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Педиатр

Этапная неотложная помощь детям

Антибактериальная терапия у детей

Общая информация

Фізіологічні особливості дитячого організму зумовлюють зміни фармакокінетики лікарських засобів, впливають на вибір і дозування антибактеріальних препаратів. Використання низки антибіотиків у педіатрії заборонене чи обмежене у зв’язку з ризиком тяжких, часто специфічних для віку, побічних реакцій.
Найбільшої уваги вимагає застосування антибактеріальних засобів у новонароджених дітей, особливо недоношених, що зумовлено незрілістю ферментативних систем печінки і механізмів клубочкової фільтрації нирок, а також зміною розподілу лікарських засобів унаслідок більшого об’єму позаклітинної рідини у немовлят. При призначенні антибактеріальних засобів, що мають високу спорідненість до білків плазми крові (сульфаніламіди, цефтриаксон), важливе значення мають більш низькі концентрації альбумінів у сироватці немовлят і пов’язаний з цим ризик ядерної жовтяниці. Неправильний вибір препарату чи його дози, відсутність моніторингу концентрацій антибіотика в крові можуть призвести до тяжких ускладнень антибіотикотерапії (наприклад,«сірий синдром» при застосуванні хлорамфеніколу). З огляду на важливість цієї проблеми, дозування антибактеріальних засобів у немовлят винесено в окрему таблицю.
Нижче наведені особливості застосування в педіатрії окремих антибактеріальних засобів. Застереження до призначення тих чи інших препаратів дітям зазначені при описі фармакологічної характеристики лікарських засобів.
Аміноглікозиди – об’єм розподілу в організмі немовлят більший, ніж у дорослих, тому доза препаратів у розрахунку на кілограм маси тіла у них вища. Період напіввиведення збільшений за рахунок зниження швидкості клубочкової фільтрації, що вимагає корекції інтервалів між уведеннями.
Хлорамфенікол – уповільнена інактивація препарату внаслідок незрілості ферментів печінки у немовлят, створюються високі концентрації в плазмі крові. З метою профілактики «сірого синдрому» і тяжких уражень органів кровотворення необхідний моніторинг концентрацій препарату у крові і гематологічних параметрів. Хлорамфенікол не слід призначати немовлятам, якщо існує більш безпечна альтернатива.
Сульфаніламіди і ко-тримоксазол – підвищений ризик ядерної жовтяниці, унаслідок конкурентного витиснення білірубіну зі зв’язку з білками плазми крові, і гемолітичної анемії, зумовленої дефіцитом глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Протипоказані немовлятам, за винятком терапії уродженого токсоплазмозу і пневмоцистної пневмонії.
Цефтриаксон – підвищений ризик ядерної жовтяниці у немовлят і ускладнень з боку ЖВШ у дитячому віці. Варто уникати призначення препарату немовлятам,
у разі потреби застосовувати цефотаксим. З обережністю необхідно призначати у високих дозах дітям із захворюваннями ЖВШ і підшлункової залози.
Пеніциліни, цефалоспорини, карбапенеми, монобактами – збільшений період напіввиведення з організму внаслідок зниженої швидкості клубочкової фільтрації і канальцевої секреції. Може знадобитися корекція доз чи інтервалів між уведеннями.
Тетрацикліни – ризик небажаного впливу на кісткову тканину і зуби. Протипоказані дітям до 8 років (за винятком випадків відсутності більш безпечної альтернативи).
Нітрофурани – ризик гемолітичної анемії при дефіциті глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Протипоказані немовлятам.
Хінолони/фторхінолони – ризик порушення формування кістково-суглобової системи (на підставі експериментальних даних) і гемолітичної анемії при дефіциті глюкозо-6-фосфатдегідрогенази. Застосування хінолонів у дітей до 3 років небажане. Фторхінолони офіційно не дозволені для застосування у дітей, однак, на думку міжнародних експертів, їх можна призначати при тяжких інфекціях за відсутності альтернативи.

Таблиця 1. Середні добові дози антибактеріальних засобів у дітей віком від 1 місяця до 12 років (частина 1, 2, 3, 4)

Таблиця 2. Середні дози антибактеріальних препаратів у новонароджених

 

 

 

 

 

Посібник «Внутрішні хвороби. Підручник, заснований на принципах доказової медицини 2018/19»
Практикум врача
Справочники Полезное Информация

Гастроэнтеролог

Эндокринолог

Педиатр

Семейный врач

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизиатр

Гинеколог

Детский эндокринолог

Офтальмолог

Лабораторные тесты

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Участковый педиатр

Кардиолог

Травматолог

Аллерголог

Неотложные состояния

Детский гастроэнтеролог

Детский инфекционист

Иммунолог

Антимикробная терапия

Суточное мониторирование ЭКГ

Хирург

Психиатр

Детский пульмонолог

Инфекционист

Стоматолог

Уролог

Клинический опыт

Референтные нормы анализов

Лекарственные средства

Анкета читателя

О нас

Приобрести справочник

Реклама в справочниках

Новые проекты

Контакт

Сайт для врачей и медработников
Условия использования