Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Детский эндокринолог

Рациональная диагностика и лечение эндокринных заболеваний у детей и подростков

Діабетична хайропатія

Общая информация

Діабетична хайропатія (ДХ), або синдром діабетичної руки чи синдром обмеженої рухомості суглобів є одним з найчастіших ускладнень ЦД у дітей та підлітків. ДХ характеризується безболісними контрактурами, які розвиваються переважно в кистях рук.
Етіологія
ДХ виявляється приблизно у 25-40% дітей та підлітків з тривалістю ЦД більше
5 років. При досягненні пубертатного віку ризик розвитку ДХ значно підвищується. Вплив статі на розповсюдженість ДХ не виявлено.
Патологічна фізіологія
При ДХ зміни виникають в периартикулярних тканинах. Обмежена рухливість суглобів є результатом взаємодії метаболічних, генетичних та середовищних факторів. Провідним фактором в механізмах розвитку ДХ є довготривалий вплив гіперглікемії на органи та тканини. Ключові процеси ураження сполучної тканини поєднані з хімічною модифікацією структури колагену внаслідок глікування та окислення. Інші фактори, які сприяють розвитку ДХ, – це активація сорбітолового шляху та мікроангіопатії.

 

Клиническая картина
В першу чергу, виявляється обмеженість рухомості метакарпальнофалангових та проксимальних суглобів п’ятих пальців кистей рук. В подальшому ці зміни можуть виявлятись в інших пальцях. Процес, як правило, носить двосторонній характер та розповсюджується від п’ятого пальця радіально. В деяких випадках виявляється порушення рухомості в променезап’ясткових суглобах, шийному і навіть грудному відділах хребта, а також у суглобах стопи. Хворі скаржаться на відчуття скутості зранку або напруження в кистях рук. У деяких пацієнтів виражені контрактури ускладнюють проведення тонких ручних маніпуляцій. При здавленні серединного нерва розвивається компресійна нейропатія, яка клінічно проявляється парестезіями, болями з іррадіацією в область плеча та шиї. Пізніше приєднуються слабкість та атрофія м’язів долонь.

 

Классификая и примеры формулировки диагноза
ДХ має три ступені (A. L. Rosenbloom, 1982):
1 ступінь (легкий) – порушення об’єму в одному або двох проксимальних міжфалангових, одному великому суглобі або тільки двостороннє обмеження рухомості метакарпальнофалангових суглобів.
2 ступінь (помірний) – порушення об’єму руху трьох та більше проксимальних міжфалангових суглобів або двостороннє обмеження рухливості метакарпальнофалангових та будь-якого великого суглоба.
3 ступінь (тяжкий) – явна деформація кисті або поєднання обмеженої рухливості суглобів кистей рук з ураженням шийного відділу хребта.

 

Диагностика
• детальний збір анамнезу;
• фізикальний огляд хворого (наявність больового синдрому, деформації, набряк, згинальні, розгинальні контрактури, обмеження рухливості суглобів, підвищення температури, можливість виконувати дрібні різноманітні дії);
• лабораторні дослідження (підвищення ШОЕ, позитивна реакція на С-реактивний білок);
• інструментальні методи (рентгенологічний, ультразвукова денситометрія);
• консультація спеціалістів (невропатолог, окуліст).

 

Лечение
• ідеальна компенсація ЦД;
• ретельний контроль метаболізму;
• дієта (обмеження їжі з великим вмістом жирів, особливо тваринного походження, розширений вміст продуктів, які містять вітаміни, кальцій та фосфор);
• фізичні вправи та фізіотерапевтичні процедури (УВЧ-терапія, магніто- та лазеротерапія, масаж, електрофорез);
• препарати кальцію, тривалість лікування 30-60 діб 2-3 рази на рік;
• нестероїдні протизапальні препарати, курс лікування до 7-10 діб.

Юридичні аспекти
План обстеження та лікування обов’язково треба обговорювати з пацієнтом та його рідними або опікунами. Надавати необхідну інформацію про мету проведення відповідних лікувальних заходів, можливі ускладнення, побічні дії, їх попередження й усунення, необхідність виконання всієї програми лікування.

 

Клинический опыт

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання