Медицинские справочники серии «Библиотека «Здоровье Украины» Медицинские справочники серии «Библиотека «Здоровье Украины» Контакт Карта сайта
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Детский эндокринолог

Рациональная диагностика и лечение эндокринных заболеваний у детей и подростков

Діабетична хайропатія

Общая информация

Діабетична хайропатія (ДХ), або синдром діабетичної руки чи синдром обмеженої рухомості суглобів є одним з найчастіших ускладнень ЦД у дітей та підлітків. ДХ характеризується безболісними контрактурами, які розвиваються переважно в кистях рук.
Етіологія
ДХ виявляється приблизно у 25-40% дітей та підлітків з тривалістю ЦД більше
5 років. При досягненні пубертатного віку ризик розвитку ДХ значно підвищується. Вплив статі на розповсюдженість ДХ не виявлено.
Патологічна фізіологія
При ДХ зміни виникають в периартикулярних тканинах. Обмежена рухливість суглобів є результатом взаємодії метаболічних, генетичних та середовищних факторів. Провідним фактором в механізмах розвитку ДХ є довготривалий вплив гіперглікемії на органи та тканини. Ключові процеси ураження сполучної тканини поєднані з хімічною модифікацією структури колагену внаслідок глікування та окислення. Інші фактори, які сприяють розвитку ДХ, – це активація сорбітолового шляху та мікроангіопатії.

 

Клиническая картина
В першу чергу, виявляється обмеженість рухомості метакарпальнофалангових та проксимальних суглобів п’ятих пальців кистей рук. В подальшому ці зміни можуть виявлятись в інших пальцях. Процес, як правило, носить двосторонній характер та розповсюджується від п’ятого пальця радіально. В деяких випадках виявляється порушення рухомості в променезап’ясткових суглобах, шийному і навіть грудному відділах хребта, а також у суглобах стопи. Хворі скаржаться на відчуття скутості зранку або напруження в кистях рук. У деяких пацієнтів виражені контрактури ускладнюють проведення тонких ручних маніпуляцій. При здавленні серединного нерва розвивається компресійна нейропатія, яка клінічно проявляється парестезіями, болями з іррадіацією в область плеча та шиї. Пізніше приєднуються слабкість та атрофія м’язів долонь.

 

Классификая и примеры формулировки диагноза
ДХ має три ступені (A. L. Rosenbloom, 1982):
1 ступінь (легкий) – порушення об’єму в одному або двох проксимальних міжфалангових, одному великому суглобі або тільки двостороннє обмеження рухомості метакарпальнофалангових суглобів.
2 ступінь (помірний) – порушення об’єму руху трьох та більше проксимальних міжфалангових суглобів або двостороннє обмеження рухливості метакарпальнофалангових та будь-якого великого суглоба.
3 ступінь (тяжкий) – явна деформація кисті або поєднання обмеженої рухливості суглобів кистей рук з ураженням шийного відділу хребта.

 

Диагностика
• детальний збір анамнезу;
• фізикальний огляд хворого (наявність больового синдрому, деформації, набряк, згинальні, розгинальні контрактури, обмеження рухливості суглобів, підвищення температури, можливість виконувати дрібні різноманітні дії);
• лабораторні дослідження (підвищення ШОЕ, позитивна реакція на С-реактивний білок);
• інструментальні методи (рентгенологічний, ультразвукова денситометрія);
• консультація спеціалістів (невропатолог, окуліст).

 

Лечение
• ідеальна компенсація ЦД;
• ретельний контроль метаболізму;
• дієта (обмеження їжі з великим вмістом жирів, особливо тваринного походження, розширений вміст продуктів, які містять вітаміни, кальцій та фосфор);
• фізичні вправи та фізіотерапевтичні процедури (УВЧ-терапія, магніто- та лазеротерапія, масаж, електрофорез);
• препарати кальцію, тривалість лікування 30-60 діб 2-3 рази на рік;
• нестероїдні протизапальні препарати, курс лікування до 7-10 діб.

Юридичні аспекти
План обстеження та лікування обов’язково треба обговорювати з пацієнтом та його рідними або опікунами. Надавати необхідну інформацію про мету проведення відповідних лікувальних заходів, можливі ускладнення, побічні дії, їх попередження й усунення, необхідність виконання всієї програми лікування.

 

Посібник «Внутрішні хвороби. Підручник, заснований на принципах доказової медицини 2018/19»
Практикум врача

Клинический опыт

Справочники Полезное Информация

Гастроэнтеролог

Эндокринолог

Педиатр

Семейный врач

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизиатр

Гинеколог

Детский эндокринолог

Офтальмолог

Лабораторные тесты

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Участковый педиатр

Кардиолог

Травматолог

Аллерголог

Неотложные состояния

Детский гастроэнтеролог

Детский инфекционист

Иммунолог

Антимикробная терапия

Суточное мониторирование ЭКГ

Хирург

Психиатр

Детский пульмонолог

Инфекционист

Стоматолог

Уролог

Клинический опыт

Референтные нормы анализов

Лекарственные средства

Анкета читателя

О нас

Приобрести справочник

Реклама в справочниках

Новые проекты

Контакт

Сайт для врачей и медработников
Условия использования