Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Офтальмолог

Организация офтальмологической помощи на современном этапе

Фонова ретинопатія та ретинальні судинні зміни (хвороба коутса, мікроаневризми лебера, телеангіектазії, ангіоматоз гіппеля ліндау)

Общая информация
Хвороба Коутса є наслідком аномалії судин сітківки (телеангіектазії й аневризми) та зовнішнього ексудативно-геморагічного ретиніту. Патологічні судини локалізуються на периферії очного дна у вигляді розширених артеріол, венул, мікро- і макроаневризм, іноді – у вигляді гірлянд. В ураженій зоні можуть бути геморагії. Головним симптомом є відкладання поширеного інтра- та субретинального ексудату в зоні уражених судин. Зниження зору обумовлено набряком та відкладанням щільного ексудату в макулярній ділянці. Хвороба прогресує і призводить до відшарування сітківки, вторинної глаукоми та сліпоти.
Мікроаневризми Лебера – ураження однієї ділянки очного дна. Хвороба супроводжується метаморфопсіями, мікропсіями, скотомами, зниженням зору внаслідок макулярної та парамакулярної ексудації. В зоні ураження видно множинні міхурчасті розширення термінальних артеріол, капілярів, часто – покритих білими муфтами. Навколо уражених судин відкладається ексудат у формі circinata на відстані декількох діаметрів диска зорового нерва від них.
Телеангіектазії – ідіопатичні парафовеальні ураження капілярів сітківки. При біомікроскопії в зоні ураження спостерігаються блискучий сірий рефлекс з внутрішніх шарів сітківки. У більшості випадків хвороба супроводжується мінімальним порушенням зору, процес найчастіше стабільний. При прогресуванні в зоні ураження посилюється ексудація.
Ангіоматоз Гіппеля-Ліндау – пухлиноподібна ретинальна ангіома, автономно-домінантне захворювання. Ангіоми з’являються з народження у вигляді кублоподібних скупчень ангіобластичних та астрогліальних клітин, хвороба клінічно не проявляється до другого або третього десятиріччя, доки ангіома не досягне значної величини. При значному рості ангіоми артерії й вени, які живлять, збільшуються, простягаються від ангіоми до диска зорового нерва. Ішемія сітківки призводить до інтраретинального набряку, кістозної дегенерації, геморагій та серозного відшарування сітківки. Клінічна тріада – ангіома, розширені годуючі судини і субретинальний ексудат.

Рівні надання медичної допомоги
Третій рівень – стаціонар офтальмологічного профілю.

 

 

 

Диагностика

Обстеження
1. Візометрія.
2. Периметрія.
3. Біомікроскопія.
4. Біомікроофтальмоскопія.
5. Офтальмоскопія.
6. Флуоресцентна ангіографія.
7. Ехографія.

Обов’язкові лабораторні дослідження
1. Загальний аналіз крові.
2. Загальний аналіз сечі.
3. Кров на RW.
4. Цукор крові.

Консультації спеціалістів за показаннями
Терапевт.

 

Лечение

Характеристика лікувальних заходів
Хвороба Коутса. Лікування потребує динамічного нагляду з метою виявлення прогресування хвороби, знаходження нових ділянок телеангіектазій та їх своєчасної лазер-кріокоагуляції.
Мікроаневризми Лебера – лазеркоагуляція зон із найбільш екстравазальним виходом флюоресцеїну й найбільш активною проліферацією дрібних судин та аневризми.
Телеангіектазії – лазеркоагуляція.
Ангіоматоз Гіппеля-Ліндау – в початкових стадіях, доки процес знаходиться на периферії очного дна, – транскон’юнктивальна кріокоагуляція. При поширеному процесі – лазеркоагуляція. При ексудативному відшаруванні сітківки – дренування субретинальної рідини, склеропластичні операції та кріо-лазеркоагуляція.

Кінцевий очікуваний результат
Збереження зору.

Термін лікування
5-7 днів.

Критерії якості лікування
Стабілізація процесу, збереження зору.

Можливі побічні дії та ускладнення
Відшарування сітківки, крововиливи у склисте тіло.

Вимоги до дієтичних призначень і обмежень
Немає.

Вимоги до режиму праці, відпочинку та реабілітації
При хворобі Коутса та ангіоматозі Гіппеля-Ліндау при низьких зорових функціях – направити хворого на МСЕК. Диспансеризація.

 

Клинический опыт

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання