Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Нозологии

Лікарські засоби

Торговые марки

Проспан®

Проспан®, Prospan®

Hedera Helix

Виробник: Engelhard Arzneimittel

Форма випуску та склад
ПРОСПАН СИРОП ВІД КАШЛЮ
Сироп по 100 мл у флаконах, № 1.
1 мл сиропу містить 7 мг сухого екстракту листя плюща (5-7,5:1); допоміжні речовини: калію сорбат, кислота лимонна безводна, смола ксантанова, ароматизатор вишневий, сорбітолу розчин 70%, вода очищена; 2,5 мл сиропу містить 0,963 г цукрозамінної речовини сорбітолу, що відповідає 0,08 хлібної одиниці.

ПРОСПАН ФОРТЕ ТАБЛЕТКИ ШИПУЧІ ВІД КАШЛЮ
Таблетки шипучі, по 65 мг, туби, № 10.
1 таблетка шипуча містить 65 мг сухого екстракту листя плюща (5-7,5:1); допоміжні речовини: кислота лимонна безводна, натрію гідрокарбонат, натрію карбонат безводний, манітол, симетикон, сахарину натрієва сіль, натрію цикламат, тринатрію цитрату дигідрат, сорбітол, тригліцериди середньоланцюгові, макрогол гліцеролгідрооксистеарат, ароматизатор; 1 таблетка шипуча містить 0,04 хлібної одиниці.

Фармакологічні властивості
Препарат рослинного походження, містить глікозидні сапоніни, які зумовлюють протикашльову, відхаркувальну, спазмолітичну та протимікробну дії. Зменшує в’язкість мокротиння, полегшує його відходження. У клінічних дослідженнях було відзначено бронхолітичний ефект препарату. Експерименти на тваринах показали його спазмолітичну активність. У результаті досліджень на ізольованих клітинах епітелію легень (клітини лінії А-549) за допомогою флуоресцентної кореляційної спектроскопії доведено, що a-гедерин, компонент сухого екстракту з листя плюща, що міститься в сиропі від кашлю Проспан®, опосередковано впливає на регуляторні механізми симпатичної нервової системи. Інгібування або зменшення регуляції a-рецепторів у клітинах м’язів бронхів і епітелію легень збільшує адренергічні ефекти організму на ці рецептори. Це призводить до зменшення концентрації внутрішньоклітинного [Ca2+] у м’язах бронхів і до розслаблення бронхів. Одночасно з цим процесом, у результаті стимулювання
b2-активності, епітеліальні альвеолярні клітини легень II типу продукують більшу кількість сурфактанту, тим самим зменшується в’язкість слизу і полегшується відходження мокротиння при кашлі. В дослідженнях in vitro було продемонстровано, що a-гедерин має високу здатність до проникнення. Експерименти на тваринах підтвердили присутність a-гедерину в крові після перорального введення сухого екстракту з листя плюща. Гедеракозид С впливає на ступінь відновлення a-гедерину. При перших дослідженнях крові людини після застосування сухого екстракту з листя плюща також був виявлений a-гедерин.

Показання для застосування
Гострі та хронічні запальні захворювання дихальних шляхів, що супроводжуються кашлем і утворенням в’язкого секрету, який важко відділяється: гострий і хронічний бронхіт, особливо з обструктивним синдромом, симптоматичне лікування хронічних запальних захворювань бронхів, бронхіальна астма.

Спосіб застосування та дози
Сироп
У немовлят та дітей віком від 1 до 6 років Проспан cироп від кашлю застосовують внутрішньо по 2,5 мл тричі на добу, у школярів віком від 6 до 10 років та підлітків – по 5 мл тричі на добу, у дорослих – по 5-7,5 мл тричі на добу за допомогою мірної чашки, що додається. Тривалість лікування залежить від характеру та ступеня
тяжкості картини захворювання. У легких випадках тривалість лікування становить 1 тиждень. Для досягнення стабільного терапевтичного ефекту рекомендують продовжити терапію ще протягом 2-3 діб після покращання стану пацієнта. Перед кожним застосуванням необхідно ретельно збовтувати флакон!
Таблетки
Дорослим і дітям від 12 років приймати по 1 таблетці шипучій двічі на день
(130 мг сухого екстракту листя плюща), дітям від 4 до 12 років – по 1/2 таблетці шипучій тричі на день (97,5 мг сухого екстракту листя плюща). Таблетки шипучі приймають вранці, (вдень) і ввечері, попередньо розчинивши їх у склянці води (приблизно 200 мл). Для розчинення можна застосовувати як холодну, так і гарячу воду (наприклад, приготування гарячого напою, що посилює бронходилятаторні властивості препарату). Тривалість лікування визначається у кожному конкретному випадку характером і тяжкістю картини захворювання; однак навіть при легких запальних захворюваннях дихальних шляхів вона повинна становити не менше
1 тижня. Крім того, з метою досягнення стійкого терапевтичного ефекту лікування за допомогою препарату рекомендується продовжувати ще 2-3 дні після зникнення симптомів захворювання.

Побічна дія
Препарат зазвичай добре переноситься, але іноді може проявлятися
проносна дія.

Протипоказання
Підвищена чутливість до будь-якого з компонентів препарату. Містить сорбітол і не рекомендується для застосування у хворих із непереносимістю фруктози.

Передозування
Прийом препарату у великих кількостях, що перевищують трикратну добову дозу, може спричинити нудоту і діарею. Лікування симптоматичне.

Особливості застосування
Вагітність та лактація. Досвіду застосування препарату вагітними та жінками, які вигодовують груддю, немає.
Проспан сироп від кашлю не містить алкоголю, цукру та барвників. Як адсорбент для виділення активного інгредієнта екстракту листя плюща використовується 30% етанол, який у подальшому в процесі сушки повністю видаляється з екстракту.
Під час зберігання можливе легке помутніння та незначна зміна присмаку сиропу, що не впливає на терапевтичні властивості препарату.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами
При одночасному застосуванні препарату Проспан® та інших лікарських засобів небажаної дії препарату не спостерігалося. Тому засіб можна застосовувати разом з іншими лікарськими засобами, наприклад, з антибіотиками.

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання