
Патологія органів шлунково-кишкового тракту на сьогоднішній день займає провідні місця в структурі дитячої захворюваності, причин інвалідності й тому традиційно представляє виключний інтерес не тільки для гастроентерологів, а й для педіатрів та лікарів загальної практики.
Особливо важкий перебіг мають захворювання ШКТ у дітей перших років життя, що обумовлено анатомо-фізіологічними особливостями цього вікового періоду, незрілістю адаптаційно-пристосувальних механізмів та, у більшості випадків, генетично детермінованим характером подібних станів.
Розвиток світової та вітчизняної науки безперервно удосконалює існуючі погляди на етіологію та патогенез функціональних і органічних захворювань стравоходу, гастродуоденальної зони, кишечнику, підходи до їх діагностики та лікування. Тому в даному посібнику в світлі останніх наукових досліджень нами представлені основні розділи захворювань органів травлення у дітей раннього віку, починаючи від періоду новонародженості. Наведені дані з внутрішньоутробного формування системи травлення та її анатомо-фізіологічних особливостей. Висвітлені питання діагностики та тактики лікування найбільш поширених природжених вад розвитку шлунково-кишкового тракту.
У дітей раннього віку досить часто зустрічаються стани, пов’язані зі спадковими порушеннями кишкового травлення та всмоктування, але через низьку обізнаність педіатрів та недостатню діагностику синдром мальасиміляції несправедливо продовжує вважатися «нечастим» захворюванням. Велика кількість подібних захворювань та досить складна генетична і клінічна гетерогенність в межах кожного із них часто вводять в оману практикуючих лікарів, які намагаються відокремитись від проблеми взагалі. Разом з тим, тяжкість клінічного перебігу більшості з них та
несприятливий прогноз заслуговують на особливу увагу до всієї групи подібних захворювань.
Захворювання печінки та жовчовивідних шляхів у дітей
Захворювання стравоходу та гастродуоденальної зони
Природжені вади розвитку шлунково-кишкового тракту
Функціональні та органічні хвороби кишечнику у дітей раннього віку
|