Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Детский гастроэнтеролог

Гастроэнтерология детей раннего возраста

Функціональна діарея

МКХ-10: К59.1

Функціональна діарея (ФД) – щоденна безболісна дефекація три і більше рази на добу збільшеною кількістю несформованого стільця протягом 4 тижнів і більше, яка з’являється у період новонародженості або у ранньому віці; фізичний розвиток дитини задовільний за умови достатньої калорійності раціону харчування.

Етіологія і патогенез

Етіологія і патогенез функціональної діареї до кінця не вивчені.
Функціональна діарея частіше спостерігається у дітей до 3 років життя (toddler’s diarrhea). При цьому серед усіх пролонгованих діарей у цьому віці функціональна діарея зустрічається приблизно у 80% випадків.
Розвиток ФД може бути пов’язаний із введенням нових продуктів харчування протягом перших років життя, що можна розцінювати як формування адаптації кишечнику до засвоєння якісно іншого харчування. Споживання значної кількості фруктових соків також може сприяти розвитку ФД, що пов’язано із наявністю у них сорбітолу, який не абсорбується у кишечнику, та значної кількості фруктози й глюкози, які не засвоюються у повному обсязі через функціональну незрілість ферментних систем. Недостатнє засвоєння вуглеводів у дітей раннього віку розцінюється як часта причина розвитку ФД.
Не виключається, що причиною функціональних порушень моторики ШКТ часто може бути розвиток чутливості організму до харчових алергенів.
В цілому, при ФД відзначається посилення пропульсивної моторної функції кишечника, що призводить до прискорення пасажу кишечного вмісту.

Клінічна картина

Основною клінічною ознакою ФД є зміна характеру випорожнень, які стають рідкими або кашкоподібними, з частотою 2-4 рази на добу, переважно зранку або впродовж дня, коли дитина не спить. Дефекація безболісна.
Діти розвиваються задовільно, за умови адекватного споживання необхідних нутрієнтів та забезпечення їх енергетичних потреб.
У більшості дітей перебіг ФД закінчується у віці 6-7 років.

Діагностика

Відповідно до Римських критеріїв III (2006), діагностичними критеріями ФД є:
- щоденна безболісна дефекація з розрідженим або кашоподібним стільцем, який повторюється більше трьох разів на добу, більше чотирьох тижнів;
- маніфестація симптомів у віці від 6 місяців до 3 років життя;
- дефекація упродовж дня, коли дитина не спить;
- нормальний психо-фізичний розвиток дитини за умови достатньої калорійності раціону харчування.

Диференціальна діагностика
Диференціальний діагноз слід проводити з інфекційними захворюваннями кишечника, синдромом порушеного травлення та всмоктування харчових речовин, гастроінтестинальною харчовою алергією, вживанням деяких ліків, які мають послаблюючу дію, та антибіотиків.
При оцінці раціону харчування слід звернути увагу на переїдання, надмірне споживання фруктових соків, наявність значної кількості вуглеводів. Має також значення надлишковий вміст жирів у раціоні харчування.

Лікування

ФД не потребує медикаментозної терапії. Важливо продовжувати адекватне харчування дитини з метою не допущення нутрітивної та енергетичної недостатності.

Прогноз

Прогноз сприятливий. Спонтанне видужання у шкільному віці.

Профілактика

Профілактичні заходи не проводяться.

Клинический опыт

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання