Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Дерматолог. Венеролог

Рациональная диагностика и лечение в дерматологии и венерологии

Бородавки (венеричні) анальної ділянки та статевих органів (гострокінцеві кондиломи)

Общая информация
Кондиломи – це доброякісні аногенітальні бородавки, викликані вірусом папіломи людини (ВПЛ), причому генотипи 6 і 11 вірусу виявляються більш ніж у 90% випадків. Пацієнти з видимими бородавками можуть бути одночасно інфіковані ВПЛ високого ступеня онкогенного ризику типів 16 і 18, які є джерелом субклінічних уражень, що асоціюються з внутрішньоепітеліальною неоплазією (ВЕН) і аногенітальним раком.

 

 

 

Диагностика
Клінічна діагностика
Кондиломи з'являються на ділянках, травмованих під час статевого контакту і можуть бути поодинокими, однак звичайно виявляють від 5 до 15 і більше вогнищ діаметром від 1 до 10 мм. Елементи можуть зливатися у великі бляшки. Існують три основних типи кондилом:
• гострі бородавки
(переважно локалізуються на епітелії слизових, включаючи слизову в препуциальній порожнині, зовнішнього отвору сечівника, малих статевих губ, входу в піхву, на шийці матки, ануса й анального каналу, але можуть також спостерігатися й у паховій області, промежині й анальній області. Ці пальцеподібні випинання мають сильно васкуляризованні ділянки, що дають типовий крапково-плямистий і/чи петлеподібний малюнок за винятком тих випадків, коли судини сховані через виражену кератинізацію);
• бородавки у вигляді папул
(найчастіше локалізовані на кератинізованому епітелії: зовнішній листок крайньої плоті, тіло статевого члена, мошонка, латеральна ділянка вульви, лобок, промежина і періанальна область; для таких бородавок характерними є гіперкератоз і пігментація);
• ураження у вигляді плям
(виявляються на слизових у вигляді незначної зміни кольору – сірувато-білі, рожево-червоні або червоно-коричневі плями).
Лабораторна діагностика
Проба з оцтовою кислотою
Після обробки 5% розчином оцтової кислоти ураження, викликані ВПЛ, на кілька хвилин стають сірувато-білими.
Гістологічне дослідження
Біопсія рекомендується для диференціальної діагностики при атипових проявах та у всіх випадках, коли доброякісна природа папульозних чи плямистих уражень викликає сумнів.

 

Лечение
Медичну допомогу хворим надають в спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах: шкірно-венерологічних кабінетах багатопрофільної поліклініки, шкірно-венерологічних диспансерах (районні, міські, обласні), в клініці інституту дерматології та венерологіії АМН України, в клініках вищих навчальних закладів.
Профіль відділення – дерматовенерологічний.
Профіль спеціаліста – дерматовенеролог.
Недоліком сучасних терапевтичних методик є те, що ні одній з них не вдається цілком вилікувати бородавки, зберегти тривалу ремісію й усунути вірус. Частота рецидивів, в тому числі поява нових вогнищ, складає 20-30%. Терапія ВПЛ зводиться до симптоматичного лікування і спрямована на вилучення ділянок зміненого епітелію. Для цього застосовують такі методи:
• хірургію, електрокоагуляцію, рідкий азот, лазер;
• хімічні речовини: азотну, трьохлороцтову та інші органічні кислоти;
• цитотоксичні препарати: подофілін, подофілотоксин;
• імунотерапія (специфічна – вакцини, неспецифічна – інтерферони).
Часто застосовують комбіноване лікування.
Тривалість лікування
Амбулаторно – 1-10 діб, стаціонарно – 5-10 діб.
Очікувані результати лікування Клінічне одужання.
Профілактика
Консультування пацієнтів, надання їм інформації та психологічна підтримка є найважливішими умовами ефективного лікування. При проведенні консультації необхідно звернути увагу на причини захворювання, проінформувати про очікувані результати і можливі ускладнення лікування.
Ступінь наукової доказовості запропонованих медичних заходів – А.

 

Клинический опыт

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання