Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Детский эндокринолог

Рациональная диагностика и лечение эндокринных заболеваний у детей и подростков

Гострий тиреоїдит

Общая информация
Гострий тиреоїдит – гостре запалення щитоподібної залози. Гострий тиреоїдит складає 1-2% від усієї патології щитоподібної залози.
Етіологія
Захворювання виникає на тлі інфекції верхніх дихальних шляхів, яка поширюється як гематогенним, так і лімфатичним шляхом. Однією із найчастіших причин виникнення захворювання є бактеріальні інфекції, викликані стафілококом, стрептококом, пневмококом, кишковою паличкою.
Патогенез
Внаслідок проникнення патогенних мікроорганізмів у тканину щитоподібної залози в ній розвивається осередок запалення. На ранніх стадіях захворювання формується запальний інфільтрат, в подальшому з нього розвивається абсцес щитоподібної залози, що супроводжується пошкодженням фолікулів і порушенням гормоноутворення.

 

Клиническая картина
Захворювання у дітей починається з раптової появи болю і припухлості в ділянці щитоподібної залози, лихоманки, болю в горлі, захриплості голосу.
Часто біль вираженіший з одного боку й іррадіює в нижню щелепу, вухо чи потилицю. Згинання шиї призводить до зменшення болю, тоді як розгинання посилює больовий синдром і викликає дисфагію. Спостерігається підвищення температури до 38-400 С і збільшення частоти серцевих скорочень. Часто дитина не дозволяє провести пальпацію ділянки щитоподібної залози внаслідок сильного болю. Збільшення щитоподібної залози локальне, болюче, в подальшому може відзначатися флюктуація. Шкіра над залозою гаряча, гіперемована, спостерігається збільшення підключичних і шийних лімфатичних вузлів, відзначається набряк м’яких тканин шиї. Можливе проривання абсцесу щитоподібної залози в середостіння, в трахею, на передній поверхні шиї.

 

Классификая и примеры формулировки диагноза
Гострий тиреоїдит буває: а) гнійний; б) негнійний.
Приклад формулювання діагнозу
Гострий гнійний тиреоїдит, еутиреоз.

 

Диагностика
Основні критерії діагностики захворювання: клінічні прояви – больовий синдром з локальними ознаками запалення і абсцедування щитоподібної залози; підвищення температури тіла, лабораторні – лейкоцитоз, нейтрофільне зрушення вліво, підвищення СОЕ, виявлення гіпоехогенної ділянки запалення при УЗД щитоподібної залози.
При пункційній аспіраційній біопсії – гнійне виділення. Цитологічна діагностика грунтується на наявності в пунктаті епітеліальних клітин з різним ступенем пошкодження (дистрофія і некроз) й великої кількості поліморфно-ядерних лейкоцитів.
Гістологічне дослідження виявляє інфільтрацію тканини щитоподібної залози поліморфно-нуклеарними лейкоцитами і лімфоцитами, проявами осередкового чи дифузного ексудативного запалення.
Допоміжні критерії: рівень тиреоїдних гормонів незмінний.

Диференційна діагностика
Гострий тиреоїдит частіше диференціюють з підгострим тиреоїдитом де Кервена.

Таблиця. Диференційна діагностика

 

Лечение
Лікування гострого тиреоїдиту проводять в хірургічному відділенні. Відразу ж після встановлення діагнозу необхідне призначення інтенсивної антибіотикотерапії з урахуванням чутливості бактеріальної флори. Крім антибактеріальних препаратів слід призначати антигістамінні препарати. Хворим показана дезінтоксикаційна терапія. При прогресуванні запальних процесів і формуванні абсцесу показано хірургічне втручання з наступним дренуванням рани. Пізнє розкриття абсцесу ЩЗ може призвести до проривання його в середостіння.
Умови, в яких потрібно надавати медичну допомогу
Хворі з гострим тиреоїдитом повинні одержувати медичну допомогу тільки в умовах спеціалізованих відділень.

Характеристика кінцевого очікуваного результату лікування:
При своєчасній діагностиці і адекватному лікуванні протягом 6-8 тижнів наступає видужання.
Рекомендації щодо подальшого, у разі потреби, надання медичної допомоги хворому: кожні 6 міс. – контрольний огляд ендокринолога, УЗД ЩЗ – за показаннями, контроль рівня тиреоїдних гормонів і ТТГ у крові.

Профілактика
Санація первинних вогнищ інфекції.

Таблиця. Диспансерне спостереження

 

Юридические аспекты
Перед проведенням діагностичних та лікувальних процедур потрібно отримати згоду батьків або офіційного опікуна дитини.

Клинический опыт

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання