Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Офтальмолог

Организация офтальмологической помощи на современном этапе

Доброякісні новоутворення повік

Общая информация
Папілома (акантоепітеліома, плоскоклітинна папілома) має вигляд сосочкового новоутворення циліндричної форми; вона м’яка, брудно-жовтого або сірого кольору. Може мати вигляд ягоди малини або капусти. Іноді має широку основу або тонку ніжку, що з’єднує її зі шкірою повіки.
Стареча бородавка (син. – себорейна, кератома, базально-клітинна папілома, папілома) локалізується на шкірі нижньої повіки, на війковому та інтермаргінальному краї повіки. На шкірі повік бородавки мають пігментований вигляд. Стареча бородавка має вигляд опуклого утворення жовтуватого, брудно-сірого кольору або інтенсивно коричневого кольору, що нагадує папіломатозний невус різної величини і форми.
Кератоакантома (сальний роговий молюск, самовиліковна плоскоклітинна карцинома) має кулеподібний вигляд рожево-білого вузла із западанням центру. Швидко росте, утворює виразку, яка самостійно рубцюється (рубці грубі, втягнуті).
Епітеліома Малерба – поодинока, вузлувата, щільна, особливо при звапненні, вільно рухома відносно підлеглих тканин, синюватого кольору.
Тріхоепітеліома (аденоїдна кістовидна епітеліома Брука) – пухлина утворюється із волосяних фолікулів у вигляді поодиноких або множинних вузликів (рогові кісти); вони щільні при пальпації, розташовуються під шкірою.
Фолікулярний кератоз розвивається з вирви волосяної піхви, утворює вогнища ороговіння, наближені за будовою до перлин (при плоскоклітинному раку).
Аденома сальної залози – поодинока, щільна пухлина на краю повіки. Аденома потової залози (гідроаденома) – множинні висипання на нижній повіці, чітко обмежені, щільні при пальпації вузлики, розміром з невелику горошину. Аденома мейбомієвої залози нагадує халазіон, проривається із мейбомієвої залози й утворює масивне багатодольчате новоутворення, перероджується в аденокарциному і дає метастази у лімфатичні вузли.
Базаліома розташовується у внутрішньому відділі нижньої повіки, має інфільтративний ріст та вигляд білувато-рожевого щільного неболючого вузлика або групи вузликів з широкою основою й чіткими межами, добре зміщується разом зі шкірою; в щілинній лампі виглядає як краплина воску. В подальшому вона розпадається і переходить у виразку, досягає 1-1,5 см і перетворюється у рак шкіри.
Пігментна ксеродерма – хворіють діти 1-2 років, дуже чутлива до ультрафіолетового опромінювання. Спочатку виглядає як сонячна еритема, потім приєднується пігментація, що нагадує «веснянки». З часом шкіра стає сухою, покривається телеангіектазіями, сосочковими розростаннями, які в подальшому виразкуються і малігнізуються. Нижня повіка руйнується, тканини атрофуються, розвивається кератит. Уражається хворобою все обличчя. Нерідко діти вмирають на 2-3 десятиріччі життя.
Епітеліома Боуєна може локалізуватися на шкірі повік, слизовій очного яблука, рогівці; має ознаки раку, який не переходить на підлеглі тканини. Має вигляд пласкої круглої темно-червоної бугристої бляшки з чіткими межами, покритої лусками. При малігнізації дає метастази. Зустрічається у хворих старшого віку.
Фіброма має вигляд щільного, чітко обмеженого підшкірного вузла або м’якого утворення на ніжці.
Ліпома (жировик) – пухлина без різких меж, м’яка, жовтуватого кольору; на верхній повіці, над орбіто-пальпебральною складкою, звисає над краєм повіки.
Дермоїд – пухлина еластичної консистенції, округлої форми, не з’єднана зі шкірою, розташована у внутрішній або зовнішній спайці повіки.
Ангіома розвивається у дітей з перших років життя. Ангіоми бувають кавернозні та капілярні. Кавернозна ангіома – великий багатопорожнинний вузол з кров’ю, часто буває проростання орбітальної ангіоми. Капілярні ангіоми розташовуються у поверхневих шарах шкіри та підшкірно; вони м’які, синюватого кольору, при натисканні стають блідими.
Невринома (нейрофіброма) – хвороба Реклінгаузена – повіка збільшена у розмірах, птоз, в повіці пальпуються звиті щільні тяжі, які проникають у порожнину орбіти або мають форму вузлика щільної консистенції, що сидить на ніжці.
Невуси – пігментні новоутворення. Пограничний невус (юнкціональний) – пласка пігментна пляма на інтермаргінальному краї (зустрічається у дітей і підлітків). Внутрішньошкірний невус зустрічається у дорослих у вигляді пігментної плями, може мати папіломатозний вигляд.
Невус Ота (скронево-щелепний невус, окулодермальний невус) – вроджене захворювання. Пляма блакитно-сірого або сіро-аспидного кольору на повіці, може поєднуватися з меланозом тканин очного яблука – темніша райдужка і судинна оболонка на цьому оці.

Рівні надання медичної допомоги
Третій рівень – стаціонар офтальмологічного профілю.

 

 

 

Диагностика

Обстеження
1. Зовнішній огляд.
2. Візометрія.
3. Периметрія.
4. Біомікроскопія.
5. Офтальмоскопія.

Обов’язкові лабораторні дослідження
1. Загальний аналіз крові.
2. Загальний аналіз сечі.
3. Кров на RW.
4. Цукор крові.
5. HBs-антиген.

Консультації спеціалістів за показаннями
1. Педіатр.
2. Терапевт.
3. Онколог (за необхідності).

 

Лечение

Характеристика лікувальних заходів
Папілома, стареча бородавка, епітеліома Малерба, тріхоепітеліома, фолікулярний кератоз, аденома, фіброма, ліпома, дермоїд – хірургічне видалення (поверхню рани слід коагулювати); електроексцизія, кріодеструкція, лазеровипарювання.
Базаліома – кріодеструкція, променева терапія.
Епітеліома Боуєна – хірургічне видалення, кріодеструкція, лазеровипарювання, близькофокусна рентгенотерапія.
Пігментна ксеродерма – механічний захист від сонця, фотозахисні мазі й креми, кріодеструкція або хірургічне видалення бородавчатих розростань.
Невуси – кріодеструкція, лазеровипарювання (СО2).
Ангіома – введення склерозуючих речовин, діатермокоагуляція, кріодеструкція, хірургічне видалення.
Кератоакантома – хірургічне видалення пухлини, променева терапія.
Невринома (нейрофіброматоз) – хірургічне видалення вузла.
Невус Ота – у зв’язку з тим, що новоутворення займає велику площу, часто вражає орбіту, при діагностиці малігнизації хворі підлягають лікуванню в онкоофтальмологічному центрі Інституту очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П. Філатова
АМН України.
Після видалення пухлин – обов’язкове гістологічне дослідження видаленої тканини.

Кінцевий очікуваний результат
Одужання.

Термін лікування
5-7 днів

Критерії якості лікування
Відсутність запальних симптомів, косметичний ефект.

Можливі побічні дії та ускладнення
Ектропіон, птоз, рецидив захворювання.

Вимоги до дієтичних призначень і обмежень
Немає.

Вимоги до режиму праці, відпочинку та реабілітації
Хворі непрацездатні 2 тижні. Терміни непрацездатності, в окремих випадках, залежать від подальшого променевого лікування.
 

 

Клинический опыт

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання