Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Нозологии

Лікарські засоби

Торговые марки

Подписка на новости

Подписаться     Отказаться

Дриптан®

Дриптан®, Driptane®

Oхуbutynin

Виробник: Solvay Pharmaceuticals

Форма випуску та склад
Таблетки по 5 мг, у блістерах, № 30.
1 таблетка містить оксибутиніну гідрохлориду 5 мг; допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, кальцію стеарат, лактоза безводна.

Фармакологічні властивості
Фармакодинаміка
Оксибутинін є спазмолітиком антихолінергічного типу. Він знижує скорочувальну здатність детрузору (м’яза, який скорочує сечовий міхур) і у такий спосіб зменшує вираженість і частоту скорочень сечового міхура, а також тиск у сечовому міхурі.

Фармакокінетика
Після перорального застосування оксибутинін швидко всмоктується в травному тракті (tmax = 0,5-1,4 год).
Дослідження показали, що Cmax складає 8-12 нг/мл після прийому дози 5-10 мг молодими здоровими особами. Спостерігалися значні індивідуальні коливання рівня оксибутиніну в плазмі крові.
Завдяки ефекту першого проходження через печінку, абсолютна системна біодоступність оксибутиніну складає 6,2%.
Основним метаболітом є фармакологічно активний дезетилоксибутинін. Утворюються кілька інших метаболітів, включаючи фенілциклогексигліколеву кислоту, але вони не активні.
Менше 0,02% застосованої дози виділяється із сечею. Зв’язування оксибутиніну з альбуміном плазми складає 83-85%.
Період напіввиведення – 2 год.
При тривалому застосуванні акумуляція препарату низька.

Показання для застосування
Нетримання сечі, позиви до сечовипускання і полакіурія (прискорене сечовипускання) у випадках нестабільності функції сечового міхура нейрогенного походження або внаслідок ідіопатичної нестабільності функції детрузору. Нічний енурез у дітей (віком старше 5 років).

Спосіб застосування та дози
Застосовується перорально.
Дорослі. Початкова доза – 2,5 мг 3 рази на добу. Її можна підвищити, якщо необхідно, до мінімальної ефективної дози, яка забезпечує задовільний клінічний ефект.
Звичайна доза – 5 мг 2-3 рази на добу, а максимальна – 5 мг 4 рази на добу.
Літні пацієнти. В осіб літнього віку період напіввиведення препарату може бути збільшений, тому рекомендовано починати лікування з дози 2,5 мг 2 рази на добу. Її можна підвищити, якщо необхідно, до мінімальної ефективної дози, яка забезпечує задовільний клінічний ефект. Зазвичай достатньою є доза 5 мг двічі на день, принаймні в пацієнтів із невеликою масою тіла.
Діти старше 5 років. Початкова доза – 2,5 мг 3 рази на добу. Її можна підвищити, якщо необхідно, до мінімальної ефективної дози, яка забезпечує задовільний клінічний ефект.
Рекомендована доза – від 0,3 до 0,4 мг/кг маси тіла на добу.
Максимальні дози зазначені в таблиці.

Діти молодше 5 років. Застосування цього препарату не рекомендовано.

Побічна дія
Найчастіше можуть виникати антихолінергічні побічні ефекти: сухість у роті, запор, нечіткість зору, розширення зіниць, тахікардія, нудота, припливи крові до обличчя, неспокій і порушення сечовипускання. Зниження дози зменшує частоту виникнення цих побічних ефектів.
Шлунково-кишкові порушення. Нудота, запор, сухість у роті, відчуття дискомфорту в ділянці живота, діарея і шлунково-стравохідний рефлюкс.
Порушення з боку ЦНС і психічної сфери. Неспокій, головний біль, запаморочення, сонливість, галюцинації, кошмарні сновидіння, порушення когнітивної функції (сплутаність свідомості, тривога, делірій) і судоми.
Серцево-судинні порушення. Тахікардія і серцеві аритмії.
Порушення з боку очей. Нечіткість зору, розширення зіниць, підвищення внутрішньоочного тиску, розвиток вузькокутової глаукоми і сухість кон’юнктиви.
Порушення з боку нирок і сечовивідних шляхів. Утруднення сечовипускання і затримка сечі.
Порушення з боку шкіри і підшкірних тканин. Припливи крові до обличчя (більше виражені в дітей, ніж у дорослих), сухість шкіри, алергійні реакції, такі як шкірні висипи, кропив’янка і ангіоневротичний набряк.

Протипоказання
Препарат не призначають у таких випадках: гіперчутливість до оксибутиніну або одного з наповнювачів; ризик затримки сечовипускання, пов’язаний із захворюваннями уретри і передміхурової залози, непрохідність кишечнику,
токсичний мегаколон, атонія кишечнику, тяжкий виразковий коліт, міастенія, вузькокутова глаукома або мілка передня камера ока.\

Передозування
Симптоми. При передозуванні Дриптану® можуть з’явитися такі симптоми:
- ознаки інтоксикації, які спостерігаються при застосуванні інших антихолінергічних препаратів: розширення зіниць, значне зниження виділення секретів, тахікардія, припливи крові до шкіри;
- порушення гемоциркуляції (зниження артеріального тиску, серцево-судинна недостатність і таке інше), дихальна недостатність, параліч і кома.
Лікування. При передозуванні застосовують переважно симптоматичне лікування:
- негайне промивання шлунка;
- при вираженому антихолінергічному синдромі, який загрожує життю, можливе застосування неостигміну;
- лікування пропасниці.
При вираженому неспокої або збудженні внутрішньовенно вводять 10 мг діазепаму. При тахікардії внутрішньовенно вводять пропранолол. При затримці сечі показана катетеризація сечового міхура. У разі розвитку паралічу дихальних м’язів проводять штучну вентиляцію легенів.

Особливості застосування
Доцільність лікування Дриптаном® слід переглядати кожні 4-6 тижнів, оскільки функція сечового міхура може нормалізуватися у деяких пацієнтів.
Дриптан® не можна застосовувати для лікування стресового нетримання сечі.
Препарат слід з обережністю застосовувати літнім хворим і дітям, які можуть бути більш чутливими до ефектів оксибутиніну, а також пацієнтам із нейроциркуляторною дистонією, грижею стравохідного отвору діафрагми або іншими тяжкими захворюваннями шлунково-кишкового тракту, захворюваннями печінки і нирок, тахіаритміями або недостатністю мозкового кровообігу.
На фоні застосування Дриптану® можливе посилення клінічних проявів гіпертиреозу, хвороб серця, аритмій, тахікардії, хронічної серцевої недостатності і гіперплазії передміхурової залози.
Тривале застосування Дриптану® може спричинити дискомфорт ротової порожнини через недостатнє слиновиділення, що може провокувати карієс зубів, періодонтоклазію або кандидоз слизової оболонки порожнини рота.
У разі інфекції сечових шляхів необхідно призначити антибактеріальну терапію.
Через присутність лактози цей препарат не слід застосовувати при спадковій непереносимості галактози, мальабсорбції глюкози і галактози або недостатності лактази.
Лікування Дриптаном® може спричинити зменшення потовиділення і, в результаті цього, порушення терморегуляції, що при підвищенні температури навколишнього середовища може призвести до теплового удару. Ризик теплового удару підвищується у дуже старих і дуже молодих осіб (немовлята, діти і літні люди), а також при хронічних захворюваннях (зокрема, при серцево-судинних, ниркових і нейропсихічних захворюваннях).
Безпека Дриптану® у період вагітності не встановлена. Дослідження на тваринах виявили появу ембріотоксичних ефектів у дозах, які були токсичними для матерів. Тому у період вагітності Дриптан® призначають лише у випадках нагальної необхідності.
У тварин оксибутинін потрапляє в материнське молоко. Тому Дриптан® не можна призначати в період годування груддю.
Препарат може спричинити зниження гостроти зору і сонливість, що необхідно враховувати при керуванні автомобілем або іншими механізмами.

\Взаємодія з іншими лікарськими засобами
При одночасному застосуванні з лизуридом, існує ризик порушення свідомості, тому необхідне регулярне клінічне спостереження за хворими.
При одночасному застосуванні з атропіном та іншими атропіноподібними ліками (антидепресанти групи іміпраміну, седативні Н1-антигістамінні препарати, атропіноподібні спазмолітики, інші антихолінергічні препарати для лікування паркінсонізму, дизопірамід, фенотіазинові нейролептики) можлива поява додаткових побічних ефектів атропіну: затримка сечі, запори, сухість у роті.

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання