Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Нозологии

Лікарські засоби

Торговые марки

Салофальк

Салофальк, Salofalk®

Mesalazine

Виробник: Dr. Falk Pharma GmbH

Форма випуску та склад
Таблетки, вкриті оболонкою, кишковорозчинні по 250 мг, № 50, № 100.
1 таблетка містить діючої речовини месалазину 250 мг (5-аміносаліцилової кислоти); допоміжні речовини: натрію карбонат безводний, гліцин, повідон [К25], целюлоза мікрокристалічна, кремній колоїдний безводний, кальцію стеарат, гіпромелоза/гідроксипропілметилцелюлоза, метакрилової кислоти метилметакрилату кополімер (1:1) / метакрилової кислоти кополімер, тип А [Еудрагіт L 100], дибутилфталат, тальк, титану діоксид [Е171], заліза гідроксид (жовтий) [Е172], макроголь 6000 / поліетиленгліколь, поліметакрилат основний [Еудрагіт Е].
Таблетки, вкриті оболонкою, кишковорозчинні, по 500 мг, № 50, № 100.
1 таблетка містить діючої речовини 500 мг месалазину (5-аміносаліцилової кислоти); допоміжні речовини: натрію карбонат безводний, гліцин, повідон [К25], целюлоза мікрокристалічна, натрію кроскармелоза, кремній колоїдний безводний, кальцію стеарат, гіпромелоза/гідроксипропілметилцелюлоза, макроголь 6000 / поліетиленгліколь, метакрилової кислоти метилметакрилату кополімер (1:1)/ метакрилової кислоти кополімер, тип А [Еудрагіт L 100], дибутилфталат, тальк, титану діоксид [Е171], заліза гідроксид (жовтий) [Е172], макроголь 6000 / поліетиленгліколь, бутильованого метакрилату кополімер основний [Еудрагіт Е].
Гранули пролонгованої дії, вкриті гастрорезистентною оболонкою, по 500 мг у пакетиках «Грану-Стикс», № 50, № 100, № 300.
Гранули пролонгованої дії, вкриті гастрорезистентною оболонкою, по 1000 мг у пакетиках «Грану-Стикс», № 50, № 100, № 150.

1 пакетик «Грану-Стикс» містить 500 мг або 1000 мг месалазину (5-аміносаліцилової кислоти); допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, гіпромелоза (50mPas), кремній колоїдний безводний, суха речовина 40% дисперсії поліакрилату (що складається з полі (етилакрилат-метилметакрилату [Еудражіт NE 40 D]), що містить 2% ноноксинолу 100), магнію стеарат, суха речовина 33% емульсії симетикону, що складається з 92% симетикону, 7,7% метилцелюлози, 0,3% сорбінової кислоти), сополімер метакрилової кислоти і метилметакрилату (1:1) [Еудражіт L 100], триетил цитрат, тальк, титану діоксид (Е171), натрію кармелоза, аспартам, лимонна кислота безводна, солодкий ванільний ароматизатор (Гіваудан 75016-32), тальк, повідон К 25.

Фармакологічні властивості
Механізм протизапальної дії невідомий. Результати досліджень in vitro свідчать, що певну роль може відігравати інгібування ліпоксигенази.
Було також продемонстровано вплив на концентрацію простагландинів у слизовій оболонці кишечнику. Месалазин (5-аміносаліцилова кислота/5-АСК) може також діяти як поглинач радикалів реактивних сполук кисню.
Месалазин при пероральному прийомі діє переважно локально на слизову оболонку кишок і на підслизову тканину з люмінального боку кишок. Отже, важливо, що месалазин є доступним у зонах запалення. Системна біодоступність та концентрації в плазмі крові, таким чином, не є істотними для терапевтичного ефекту, а швидше являються фактором нешкідливості. Для досягнення такого ефекту гранули Салофальку є резистентними до шлункового соку і месалазин з них вивільняється, залежно від рН середовища, завдяки покриттю Еудражітом L і пролонговано внаслідок матриксної структури гранул.

Фармакокінетика
Загальні властивості месалазину
Поглинання
Поглинання месалазину є найвищим у проксимальній частині кишечнику і найнижчим – у дистальній його частині.
Біотрансформація
Месалазин метаболізується як досистемно у слизовій оболонці кишечнику, так і в печінці у фармакологічно неактивну N-ацетил-5-аміносаліцилову кислоту (N-Aц-5-АСК). Очевидно, що ацетилювання не залежить від фенотипу апарату для ацетилювання хворого. Деяке ацетилювання також відбувається завдяки дії бактерій в товстому кишечнику. Зв’язування месалазину і N-Aц-5-АСК з білками становить відповідно 43% і 78%.
Виведення
Месалазин і його метаболіт N-Aц-5-АСК виводяться з фекаліями (основна частина), через нирки (варіює між 20 і 50%, залежно від типу застосування, фармацевтичної форми і шляху вивільнення месалазину відповідно) та з жовчю (незначна частина). Ниркова екскреція відбувається переважно у вигляді N-Aц-5-АСК. Близько 1% від загальної введеної перорально дози месалазину екскретується до грудного молока, головним чином, у вигляді N-Aц-5-АСК.
Специфічні для гранул Салофальку
Розподіл
Завдяки розміру гранул (близько 1 мм), проходження із шлунка до тонкого кишечнику відбувається швидко.
Комбіноване фармакосцинтиграфічно-фармакокінетичне дослідження показало, що сполука досягає ілеоцекальної ділянки впродовж приблизно 3 годин і висхідної ободової кишки впродовж приблизно 4 годин. Загальний час знаходження в товстому кишечнику становить близько 20 годин.
Встановлено, що близько 80% від введеної пероральної дози є доступною в ободовій, сигмоподібній та прямій кишці.
Поглинання
Вивільнення месалазину з гранул Салофальку починається після лаг-фази, що триває приблизно 2-3 години, пік концентрації в плазмі досягається через 4-5 годин. Встановлено, що системна біодоступність месалазину після перорального застосування становить приблизно 15-25%.
Прийом їжі уповільнює поглинання на 1-2 години, але не змінює швидкість і ступінь поглинання.

Виведення
Для добової дози месалазину 3х500 мг було обчислено загальне виведення месалазину і N-Aц-5-АСК нирками за сталих умов, яке становило близько 25%. Частина екскреції неметаболізованого месалазину становила менше 1% від оральної дози. Час напіввиведення в цьому дослідженні становив 4,4 години.

Показання для застосування
Виразковий коліт (лікування гострих станів і підтримання ремісії).

Спосіб застосування та дози
Для лікування гострих станів при виразковому коліті: залежно від клінічної потреби в кожному окремому випадку, один пакетик гранул Салофальку 500 мг тричі на день або один пакетик гранул Салофальку 1000 мг тричі на день (що еквівалентно 1,5-3,0 г месалазину щодобово).
Для підтримання ремісії при виразковому коліті: один пакетик гранул Салофальку 500 мг тричі на день (що еквівалентно 1,5 г месалазину щодобово).
Діти віком до 6 років
Салофальк гранули не можна застосовувати для лікування дітей молодше 6 років, тому що досвід застосування препарату в цій віковій групі недостатній.
Діти старше 6 років і підлітки
При гострих нападах, залежно від тяжкості захворювання, 30-50 мг месалазину/кг маси тіла/день необхідно розділити на три прийоми. Для підтримання ремісії приймають 15-30 мг месалазину/кг маси тіла/день, який потрібно розділити на два прийоми. Взагалі, рекомендується дітям з масою тіла до 40 кг приймати половину дози для дорослих і з масою тіла понад 40 кг – нормальну дозу для дорослих.
Вміст гранул Салофальк 500 мг і Салофальк 1000 мг не можна розжовувати. Вміст пакетика з гранулами Салофальку 500 мг або Салофальку 1000 мг потрібно приймати вранці, в обід і ввечері. Гранули потрібно помістити на язик і проковтнути, не розжовуючи, разом з достатньою кількістю рідини.
Як при гострих станах при запаленні, так і при тривалому застосуванні для досягнення бажаного терапевтичного ефекту, Салофальк потрібно приймати регулярно і постійно.
Взагалі, гострий стан при виразковому коліті послаблюється через 8-12 тижнів; потім для більшості хворих дозу можна знизити до 1,5 г месалазину на добу.

Для таблеток Салофальку 250 мг рекомендуються такі добові дози.

Таблетки Салофальку потрібно приймати вранці, в обід і ввечері за 1 годину до їди. Таблетки потрібно ковтати цілими, не розжовуючи, з достатньою кількістю рідини.
Тривалість застосування визначається лікарем.
Взагалі, гострий стан при виразковому коліті та хворобі Крона послаблюється через 8-12 тижнів.
Для профілактики рецидивів виразкового коліту дозу можна знизити до 1,5 г месалазину на добу (дорослі та підлітки з вагою понад 40 кг) і 0,75 мг месалазину на добу (діти / підлітки).

Примітка
В рідкісних випадках у хворих, що підлягають резекції кишечнику / хірургічному втручанню в клубово-ободовій області з видаленням клубово-ободового клапану, спостерігали, що таблетки Салофальку 250 мг виводились нерозчиненими з калом внаслідок надто швидкого проходження через кишечник.
Салофальк у дозі 500 мг
Дорослі
Залежно від клінічної потреби в кожному окремому випадку, рекомендуються наступні добові дози.
Діти у віці до 6 років
Таблетки Салофальку 500 мг не можна застосовувати у дітей молодших 6 років, тому що досвід застосування препарату у цій віковій групі недостатній.
Діти старші 6 років і підлітки
При гострих нападах, залежно від тяжкості захворювання, 30-50 мг месалазину / кг маси тіла / день необхідно розділити на три прийоми.
Для профілактики рецидивів приймають 15-30 мг месалазину / кг маси тіла / день, який потрібно розділити на 2-3 прийоми.
Взагалі, рекомендується дітям з масою тіла до 40 кг приймати половину дози для дорослих і з масою тіла понад 40 кг - нормальну дозу для дорослих.
Залежно від клінічної потреби і ваги дитини/підлітка, слід приймати такі дози месалазину, діючої речовини Салофальку, або у формі таблеток Салофальку 250 мг, або таблеток Салофальку 500 мг. Для таблеток Салофальку 250 мг для дітей рекомендуються такі добові дози.

Таблетки Салофальку потрібно приймати вранці, в обід і ввечері за 1 годину до їди. Таблетки потрібно ковтати цілими, не розжовуючи, з достатньою кількістю рідини.
Як при гострих станах при запаленні, так і при тривалому застосуванні для досягнення бажаного терапевтичного ефекту, таблетки Салофальку потрібно приймати регулярно і постійно.
Тривалість застосування визначається лікарем.
Взагалі, гострий стан при виразковому коліті та хворобі Крона послаблюється через 8-12 тижнів.
Для профілактики рецидивів виразкового коліту дозу можна знизити до 1,5 г месалазину на добу (дорослі та підлітки з вагою понад 40 кг) і 0,75 мг месалазину на добу (діти / підлітки)

Примітка
В рідкісних випадках у хворих, що піддані резекції кишечнику / хірургічному втручанню в клубово-ободовій області з видаленням клубово-ободового клапану, спостерігали, що таблетки Салофальку 500 мг виводились нерозчиненими з калом внаслідок надто швидкого проходження через кишечник.

Побічна дія
Побічні явища, пов’язані з шлунково-кишковим трактом (рідкісні, > 0,01%-< 0,1%): біль в черевній порожнині, діарея, метеоризм, нудота і блювання.
Побічні явища, пов’язані з центральною нервовою системою (рідкісні, > 0,01%-< 0,1%): головний біль, запаморочення.
Побічні явища, пов’язані з нирками (дуже рідкісні, < 0,01%): порушення функції нирок, включаючи гострий хронічний інтерстиціальний нефрит і ниркову недостатність.
Реакції гіперчутливості (дуже рідкісні, < 0,01%): алергічна екзантема, медикаментозна гарячка, бронхоспазм, пери- та міокардит, гострий панкреатит, алергічний альвеоліт, синдром червоного вовчака, панколіт.
М’язово-скелетні порушення (дуже рідкісні, < 0,01%): міалгія, арталгія.
Порушення з боку кровоносної і лімфатичної систем (дуже рідкісні, < 0,01%): зміни у складі крові (апластична анемія, агранулоцитоз, панцитопенія, нейтропенія, лейкопенія, тромбоцитопенія).
Порушення з боку печінки і жовчного міхура (дуже рідкісні, < 0,01%): зміни у функціональних печінкових пробах (підвищення активності трансаміназ і параметрів застою жовчі), гепатит, холестатичний гепатит.
Порушення з боку шкіри та її придатків (дуже рідкісні, < 0,01%): алопеція (втрата волосся).

Протипоказання
Таблетки Салофальку протипоказані у випадках:
- існуючої гіперчутливості до саліцилової кислоти та її похідних або до будь-якого з інших компонентів;
- тяжких порушень функції печінки і нирок;
- існуючої виразки шлунка або дванадцятипалої кишки;
- геморагічного діатезу.

Передозування
На сьогодні про випадки інтоксикації та специфічні антидоти не повідомлялось.
В разі необхідності, слід мати на увазі внутрішньовенну інфузію електролітів (примусовий діурез).

Особливості застосування
Перед початком та протягом лікування необхідно проводити дослідження крові (диференційний підрахунок формених елементів крові; параметри функції печінки, такі як АЛТ або АСТ; вміст креатиніну) і сечі (тестові смужки / осад) на вибір лікаря. За нормами рекомендується контроль через 14 днів після початку лікування, потім – два-три рази з інтервалами 4 тижні.
Якщо результати досліджень нормальні, рутинні перевірки можуть проводитись кожні 3 місяці. Якщо ж розвиваються інші додаткові симптоми, аналізи необхідно зробити терміново.
Особлива увага при застосуванні Салофальку необхідна при порушенні функції печінки.
Салофальк не рекомендується застосовувати хворим з порушеною функцією нирок. При погіршенні функції нирок впродовж лікування слід мати на увазі індуковану месалазином токсичність відносно нирок.
Хворі з легеневими захворюваннями, зокрема з астмою, повинні знаходитись під наглядом протягом курсу лікування Салофальку.
Хворі, які мають несприятливі реакції на препарати, що містять сульфасалазин, повинні перебувати під спостереженням з самого початку лікувального курсу Салофальку. Якщо ж Салофальк викликає реакції гострої непереносимості, такі як судоми, гострий біль у животі, гарячка, сильний головний біль та висипка, терапію слід негайно припинити.
Салофальк не можна застосовувати для лікування дітей молодших 6 років.
Вагітність та лактація
Адекватних даних щодо застосування Салофальку у вагітних жінок немає. Проте дані про використання у обмеженої кількості вагітних вказують на відсутність небажаних впливів месалазину на перебіг вагітності або на здоров’я плоду чи новонародженого. На сьогодні ніякі інші епідеміологічні дані, що мають відношення до препарату, не доступні. В одному єдиному випадку, після тривалого застосування впродовж вагітності месалазину у високій дозі (2-4 г перорально), повідомлялось про ниркову недостатність у новонародженого.
Салофальк необхідно приймати протягом вагітності лише тоді, коли потенційна користь від застосування переважатиме можливий ризик.
N-ацетил-5-аміносаліцилова кислота і, меншою мірою, месалазин екскретуються до грудного молока. На сьогодні є лише обмежений досвід застосування у жінок при лактації. Не можна виключити реакцій гіперчутливості, таких як діарея. Отже, Салофальк може застосовуватись при грудному вигодовуванні лише тоді, коли потенційна користь від застосування переважатиме можливий ризик. Якщо у грудної дитини розвинеться діарея, годування груддю слід припинити.
Хворим на фенілкетонурію слід мати на увазі, що гранули Салофальку 500 мг та Салофальку 1000 мг містять аспартам як підсолоджуючий агент, що рівноцінно 0,56 мг (гранули Салофальку 500 мг) та 1,12 мг (гранули Салофальку 1000 мг) фенілаланіну.
Вплив на здатність керувати автомобілем та користуватись механізмами. Ніякого впливу на здатність керувати автомобілем та користуватись механізмами не спостерігалось.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Спеціальних досліджень взаємодії не проводилось.
Взаємодії можуть спостерігатися протягом лікування таблетками Салофальку 500 мг/гранулами Салофальку 500 мг або Салофальку 1000 мг при одночасному застосуванні наступних лікарських препаратів. Більшість з цих можливих взаємодій ґрунтується на теоретичних міркуваннях:
- Антикоагулянти кумаринового типу: можлива потенціація антикоагулюючого ефекту (збільшення ризику кишкової кровотечі).
- Глюкокортикоїди: можливе посилення небажаних шлункових явищ.
- Сульфонілсечовини: можливе посилення цукрознижуючих ефектів у крові.
- Метотрексат: можливе збільшення токсичної дії метотрексату.
- Пробенецид / сульфінпіразон: можливе послаблення урикозуричного ефекту.
- Спіронолактон / фрусемід: можливе зменшення діуретичного ефекту.
- Рифампіцин: можливе послаблення туберкулостатичного ефекту.
У хворих, які одночасно приймають азатіоприн або 6-меркаптопурин, треба мати на увазі можливе посилення мієлосупресивного ефекту азатіоприну або 6-меркаптопурину.

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання