Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Нозологии

Лікарські засоби

Торговые марки

Урсофальк

Урсофальк, Ursofalk®

Ursodeoxycholic acid

Виробник: Dr. Falk Pharma GmbH

Форма випуску та склад
Капсули по 250 мг, № 10, № 50, № 100.
1 капсула містить кислоти урсодезоксихолевої 250 мг; допоміжні речовини: крохмаль кукурудзяний, кремній колоїдний безводний, магнію стеарат, титану діоксид (E171), желатин, вода очищена, натрію лаурилсульфат.
Суспензія для перорального застосування, 250 мг/5 мл по 250 мл у пляшках, № 1, № 2.
5 мл суспензії (1 мірна ложка) містять кислоти урсодезоксихолевої 250 мг; допоміжні речовини: кислота бензойна, авіцель RC-591, що складається з целюлози мікрокристалічної та карбоксиметилцелюлози натрієвої солі, натрію хлорид, натрію цитрат, кислота лимонна безводна, гліцерин, пропіленгліколь, ксиліт, натрію цикламат, ароматизатор лимонний Гіваудан 87017, вода очищена.

Фармакологічні властивості
Фармакодинаміка
Невелика кількість урсодезоксихолевої кислоти зазвичай міститься в людській жовчі. Після перорального прийому вона знижує насиченість жовчі холестерином, уповільнюючи поглинання холестерину в тонкому кишечнику і зменшуючи секрецію холестерину в жовч. Очевидно, в результаті розсіювання холестерину і утворення рідких кристалів відбувається часткове розчинення жовчнокам’яного холестерину.
Відповідно до сучасних уявлень, вважають, що урсодезоксихолева кислота при гепатичних і холестатичних захворюваннях спричиняє ефект завдяки відносній заміні ліпофільних, подібних до детергентів токсичних жовчних кислот, на гідрофільну цитопротекторну нетоксичну урсодезоксихолеву кислоту, а також внаслідок покращення секреторної здатності гепатоцитів та імунорегуляторних процесів.

Фармакокінетика
При пероральному прийомі урсодезоксихолева кислота швидко поглинається в тонкій кишці та верхній частині клубової кишки – шляхом пасивного переносу та в кінцевому відділі клубової кишки шляхом активного переносу. Швидкість поглинання зазвичай становить 60-80%. Після всмоктування жовчна кислота піддається майже повному печінковому кон’югуванню з амінокислотами гліцином і таурином, після чого вона екскретується з жовчю. Кліренс першого проходження через печінку становить близько 60%.
Під впливом кишкових бактерій здійснюється часткова деградація до 7-кетолітохолевої кислоти і літохолевої кислоти. Літохолева кислота є гепатотоксичною і спричиняє ушкодження печінкової паренхіми у ряді видів тварин. У людини поглинається лише незначна частина, яка сульфатується в печінці й, таким чином, детоксикується, перед тим як бути виведеною з жовчю та, в остаточному підсумку, з фекаліями.
Біологічний період напіврозпаду урсодезоксихолевої кислоти становить 3,5-5,8 дня.

Показання для застосування
Для розчинення рентгенконтрастних холестеринових жовчних каменів не більше 15 мм в діаметрі у хворих з функціонуючим жовчним міхуром, незважаючи на присутність у ньому жовчного(их) каменя(ів).
Для лікування гастриту з рефлюксом жовчі.
Для симптоматичного лікування первинного біліарного цирозу (ПБЦ) за умов відсутності декомпенсованого цирозу печінки.

Спосіб застосування та дози
При різних показаннях рекомендуються нижченаведені добові дози.
Для розчинення холестеринових жовчних каменів
Приблизно 10 мг на 1 кг маси тіла щодобово (таблиця 1).
Капсули слід ковтати цілими. Капсули/суспензію слід приймати 1 раз на добу, ввечері, перед сном, запиваючи невеликою кількістю рідини.
Урсофальк необхідно застосовувати регулярно.
Час, необхідний для розчинення жовчних каменів, зазвичай становить 6-24 місяці. Якщо зменшення розмірів жовчних каменів не спостерігається після 12 місяців, терапію препаратом слід припинити.
Успіх лікування потрібно перевіряти за допомогою ультразвукового дослідження або холецистографії через кожні 6 місяців. Необхідно проводити додаткові дослідження для виявлення можливої кальцифікації каменів. Якщо це трапилось, лікування треба припинити.
Для симптоматичного лікування первинного біліарного цирозу (ПБЦ)
Добова доза залежить від маси тіла і становить приблизно 10-15 мг урсодеоксихолевої кислоти (від 2 до 6 капсул) на 1 кг маси тіла.
Рекомендована схема прийому.

Пацієнтам з масою тіла до 34 кг і тих, хто має труднощі з ковтанням капсул Урсофальку, рекомендується призначати Урсофальк у вигляді суспензії для перорального застосування.
Застосування Урсофальку при первинному біліарному цирозі може продовжуватись необмежений час.
У поодиноких випадках, у хворих на первинний біліарний цироз на початку лікування можуть погіршитись клінічні симптоми, наприклад, може посилитись свербіж. Якщо це трапилось, терапію слід продовжувати із застосуванням нижчої добової дози Урсофальку, а потім поступово дозу збільшувати (1 раз на тиждень) до досягнення рекомендованої дози.
Для лікування гастриту з рефлюксом жовчі
Приймати щодобово одну капсулу, запиваючи її невеликою кількістю рідини, ввечері перед сном.
Капсули Урсофальку зазвичай потрібно приймати протягом 10-14 днів. Як правило, тривалість застосування залежить від перебігу захворювання. Рішення про тривалість лікування приймає лікар на індивідуальній основі.

Побічна дія
Оцінка несприятливих явищ базується на даних щодо їх частоти.

Побічні ефекти з боку шлунково-кишкового тракту
У клінічних випробуваннях були повідомлення про рідке випорожнення або діарею під час терапії урсодеоксихолевою кислотою (часто).
При лікуванні первинного біліарного цирозу спостерігався виражений біль у правій верхній частині черевної порожнини (дуже рідко).
Порушення з боку печінки та жовчного міхура (дуже рідко)
При лікуванні урсодезоксихолевою кислотою може спостерігатись кальцифікація жовчних каменів.
При терапії розвинених стадій первинного біліарного цирозу спостерігалась декомпенсація печінкового цирозу, яка частково регресувала після припинення лікування.
Реакції гіперчутливості (дуже рідко)
Може спостерігатись висипання (кропив’янка).

Протипоказання
Капсули Урсофальку не можна застосовувати:
- при гострому запаленні жовчного міхура або жовчовивідних шляхів;
- при непрохідності жовчних проток (загальної жовчної протоки або протоки міхура).
Капсули Урсофальку не призначають хворим з жовчним міхуром, що не візуалізується радіологічними методами, з кальцифікованими каменями, порушеною скоротністю жовчного міхура або таким, що мають часті жовчні коліки.
Вагітність і лактація. У дослідженнях на тваринах були отримані дані щодо наявності тератогенного ефекту протягом ранньої стадії вагітності. Жінки дітородного віку можуть приймати препарат лише за умов застосування надійних протизаплідних засобів. Перед початком лікування вагітність повинна бути виключена. З міркувань безпеки, лікування не можна проводити протягом першого триместру вагітності.
Оскільки даних щодо проникнення урсодезоксихолевої кислоти в грудне молоко недостатньо, її не можна приймати у період лактації.

Передозування
При передозуванні може спостерігатись діарея. Взагалі передозування є малоймовірним, оскільки поглинання урсодезоксихолевої кислоти знижується при підвищенні дози і вона здебільшого екскретується з калом.
Якщо спостерігається діарея, дозу потрібно зменшити, а якщо вона продовжується, необхідно припинити застосування Урсофальку.
Ніякі специфічні контрзаходи не потрібні; наслідки діареї потрібно лікувати симптоматично, із збереженням балансу рідини і електролітів.

Особливості застосування
Урсофальк слід застосовувати під спостереженням лікаря.
Протягом перших трьох місяців лікування необхідно перевіряти параметри функції печінки (АСТ (SGOT), АЛТ (SGPT) i g-GT) через кожні 4 тижні, а потім – через кожні 3 місяці.
Щоб оцінити прогрес при лікуванні та виявити завчасно будь-яку кальцифікацію жовчних каменів, залежно від розміру каменя, необхідно проводити дослідження загального вигляду жовчного міхура (оральна холецистографія) і можливої непрохідності у положенні стоячи й лежачи на спині (ультразвуковий контроль) через 6-10 місяців від початку лікування.
Вплив на здатність керувати транспортними засобами і користуватись інструментами. Ніякого впливу на здатність керувати транспортними засобами і користуватись інструментами не спостерігалось.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами
Урсофальк не можна застосовувати одночасно з колестираміном, колестиполом або антацидними препаратами, які містять алюмінію гідроксид та (або) смектит (алюмінію оксид), оскільки ці препарати зв’язують урсодезоксихолеву кислоту в кишечнику і, таким чином, зменшують її поглинання й ефективність. Якщо ж застосування препаратів, що містять одну з цих речовин, все ж є необхідним, їх потрібно приймати принаймні за 2 години до або після прийому капсул Урсофальку.
Капсули Урсофальку можуть посилити поглинання циклоспорину з кишечнику. Отже, у хворих, які отримують циклоспорин, необхідно перевірити концентрацію циклоспорину в крові та скоректувати дозу циклоспорину (при необхідності).
В окремих випадках капсули Урсофальку можуть знижувати всмоктування ципрофлоксацину.
Урсодезоксихолева кислота знижує максимальну концентрацію в плазмі (Сmax) і площі під кривою (AUC) кальцієвого антагоніста нітрендипіну. Виходячи з цього, а також з єдиного повідомлення про взаємодію з речовиною дапсоном (зменшення терапевтичного ефекту) і з досліджень in vitro, можна припустити, що урсодезоксихолева кислота індукує активність метаболізуючого препарат цитохрому Р450 3А4.
Отже, при одночасному застосуванні засобів, які метаболізуються за участі цього ферменту, слід бути обережними та мати на увазі, що може виникнути потреба в корекції дози.

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання