Медицинские справочники серии «Библиотека «Здоровье Украины» Медицинские справочники серии «Библиотека «Здоровье Украины» Контакт Карта сайта
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Детский гастроэнтеролог

Гастроэнтерология детей раннего возраста

Функціональна діарея

МКХ-10: К59.1

Функціональна діарея (ФД) – щоденна безболісна дефекація три і більше рази на добу збільшеною кількістю несформованого стільця протягом 4 тижнів і більше, яка з’являється у період новонародженості або у ранньому віці; фізичний розвиток дитини задовільний за умови достатньої калорійності раціону харчування.

Етіологія і патогенез

Етіологія і патогенез функціональної діареї до кінця не вивчені.
Функціональна діарея частіше спостерігається у дітей до 3 років життя (toddler’s diarrhea). При цьому серед усіх пролонгованих діарей у цьому віці функціональна діарея зустрічається приблизно у 80% випадків.
Розвиток ФД може бути пов’язаний із введенням нових продуктів харчування протягом перших років життя, що можна розцінювати як формування адаптації кишечнику до засвоєння якісно іншого харчування. Споживання значної кількості фруктових соків також може сприяти розвитку ФД, що пов’язано із наявністю у них сорбітолу, який не абсорбується у кишечнику, та значної кількості фруктози й глюкози, які не засвоюються у повному обсязі через функціональну незрілість ферментних систем. Недостатнє засвоєння вуглеводів у дітей раннього віку розцінюється як часта причина розвитку ФД.
Не виключається, що причиною функціональних порушень моторики ШКТ часто може бути розвиток чутливості організму до харчових алергенів.
В цілому, при ФД відзначається посилення пропульсивної моторної функції кишечника, що призводить до прискорення пасажу кишечного вмісту.

Клінічна картина

Основною клінічною ознакою ФД є зміна характеру випорожнень, які стають рідкими або кашкоподібними, з частотою 2-4 рази на добу, переважно зранку або впродовж дня, коли дитина не спить. Дефекація безболісна.
Діти розвиваються задовільно, за умови адекватного споживання необхідних нутрієнтів та забезпечення їх енергетичних потреб.
У більшості дітей перебіг ФД закінчується у віці 6-7 років.

Діагностика

Відповідно до Римських критеріїв III (2006), діагностичними критеріями ФД є:
- щоденна безболісна дефекація з розрідженим або кашоподібним стільцем, який повторюється більше трьох разів на добу, більше чотирьох тижнів;
- маніфестація симптомів у віці від 6 місяців до 3 років життя;
- дефекація упродовж дня, коли дитина не спить;
- нормальний психо-фізичний розвиток дитини за умови достатньої калорійності раціону харчування.

Диференціальна діагностика
Диференціальний діагноз слід проводити з інфекційними захворюваннями кишечника, синдромом порушеного травлення та всмоктування харчових речовин, гастроінтестинальною харчовою алергією, вживанням деяких ліків, які мають послаблюючу дію, та антибіотиків.
При оцінці раціону харчування слід звернути увагу на переїдання, надмірне споживання фруктових соків, наявність значної кількості вуглеводів. Має також значення надлишковий вміст жирів у раціоні харчування.

Лікування

ФД не потребує медикаментозної терапії. Важливо продовжувати адекватне харчування дитини з метою не допущення нутрітивної та енергетичної недостатності.

Прогноз

Прогноз сприятливий. Спонтанне видужання у шкільному віці.

Профілактика

Профілактичні заходи не проводяться.

Посібник «Внутрішні хвороби. Підручник, заснований на принципах доказової медицини 2018/19»
Практикум врача

Клинический опыт

Справочники Полезное Информация

Гастроэнтеролог

Эндокринолог

Педиатр

Семейный врач

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизиатр

Гинеколог

Детский эндокринолог

Офтальмолог

Лабораторные тесты

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Участковый педиатр

Кардиолог

Травматолог

Аллерголог

Неотложные состояния

Детский гастроэнтеролог

Детский инфекционист

Иммунолог

Антимикробная терапия

Суточное мониторирование ЭКГ

Хирург

Психиатр

Детский пульмонолог

Инфекционист

Стоматолог

Уролог

Клинический опыт

Референтные нормы анализов

Лекарственные средства

Анкета читателя

О нас

Приобрести справочник

Реклама в справочниках

Новые проекты

Контакт

Сайт для врачей и медработников
Условия использования