Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Медичні довідники серії «Бібліотека «Здоров'я України» Контакт Карта сайту
Професійно лікарю-практику

Содержание

справочника

Семейный врач

Протоколы диагностики и лечения заболеваний у детей

Пневмония пневмококковая (бактериальные пневмонии)

Общая информация
Епідеміологія пневмококової пневмонії
Рівень захворюваності вищий у зимовий період і перші весняні місяці. В першу чергу її викликають штами типу 14, 1, 6 та 19. Розповсюджують інфекцію приховані носії патогенних типів пневмококу (в 90%). Хворі діти, як розповсюдники інфекції – в 10% випадків. Видужання супроводжується виробленням видоспецифічних антитіл.

 

Клиническая картина
У дітей перших років життя ця пневмонія починається з респіраторної вірусної інфекції з утрудненим диханням через ніс. Через кілька днів послідовно розвивається пневмонічний статус з різким підвищенням температури до високих цифр, гострою лихоманкою, частим болем у боці, болючим кашлем. Загальний стан дітей раннього віку тяжкий, дихання стогнуче, задишка із втягуванням міжреберних проміжків, тахікардія. Фізикально – при перкусії мозаїчне вкорочення над легенями (у дітей молодшого віку), а у дітей старшого віку перкуторно вкорочення часто за відсутності хрипів. При аускультації ослаблене дихання та ніжні крепітуючі хрипи на боці ураження, але рідше, ніж у старших дітей.
У дітей старшого віку та у підлітків після короткого катарального періоду раптово з’являється озноб із підвищенням температури тіла до 40,5 °С, з’являється тахіпное, хворий неспокійний, іноді марить. Шкіра бліда, іноді периоральний ціаноз. Діти сплять на хворому боці.
При перкусії притуплення перкуторного звуку, ослаблення дихання. Вислу- ховуються мілкі крепітуючі хрипи на боці ураження.
У процесі хвороби клінічні ознаки змінюються. Класичні симптоми проявляються на 2-3-й день хвороби: притуплення перкуторного звуку, бронхофонія та зникнення хрипів. З початком процесу розрішення з’являються вологі хрипи і ознаки ущільнення зникають. Сухий кашель, який був на початку, змінюється на вологий, виділяється велика кількість харкотиння, іноді з домішками крові.
Рентгенологічне дослідження у дітей раннього віку показує вогнищеві тіні, іноді інфільтрацію кульовидної форми, яка патогномонічна для пневмококової інфекції. Часто фізикальні зміни запізнюються щодо рентгенологічних змін.
Патогномонічним для пневмококової пневмонії є лейкоцитоз 15-40 х 109/л з
нейтрофільним зсувом уліво.
Ускладнення пневмококової пневмонії – серозно-фібринозний плеврит, рідше менінгіт або отит.

 

 

 

Лечение
Призначають антибіотики широкого спектру дії (напівсинтетичні пеніциліни, цефалоспорини). Симптоматична терапія.

 

Клинический опыт

Довідники Корисне Інформація

Гастроентеролог

Ендокринолог

Педіатр

Сімейний лікар

Дерматолог. Венеролог

Пульмонолог. Фтизіатр

Гінеколог

Дитячий ендокринолог

Офтальмолог

Лабораторні тести

Терапевт (том 1)

Терапевт (том 2)

Дільничний педіатр

Кардіолог

Травматолог

Алерголог

Невідкладні стани

Дитячий гастроентеролог

Дитячий інфекціоніст

Імунолог

Антимікробна терапія

Добове моніторування ЕКГ

Хірург

Психіатр

Дитячий пульмонолог

Інфекціоніст

Стоматолог

Уролог

Клінічний досвід

Референтні норми аналізів

Лікарські засоби

Анкета читача

Про нас

Реклама в довідниках

Наші проєкти

Контакти

Сайт для лікарів та медпрацівників
Умови використання